Gå til indhold

Få kontakt til Fresenius Medical Care

Fresenius Medical Care Danmark A/S
Oldenburg Allé 1
2630 Taastrup

Telefon:  +45 43 22 61 00
Telefax:  +45 43 22 61 10
CVR nr.:   20 24 73 71


Åbningstider:

Mandag til torsdag kl. 08.00 - 16.00, fredag kl. 08.00 - 15:30

Ved indrapportering af eventuelle bivirkninger og/eller kritiske kvalitetsdefekter af firmaets produkter udenfor åbningstid henvises til telefonnummer: +45 40 86 75 58.
I tilfælde af driftsforstyrrelser på en af firmaets maskiner på privat adresse udenfor åbningstid henvises til eget hospital.

Find FMC - klik her for at se vejledning ,  eller se på kort

 

Bestilling og levering

Vi modtager gerne bestillinger af varer via:
Tlf.: +45 43 22 61 00
E-mail: bestilling@fmc-ag.com

Hjemmedialysepatienter kan ringe direkte på telefon nr. 43 22 61 15, ved bestilling af varer eller ved spørgsmål til hjemmeleverancer.
Ved bestilling af Fresenius dialyseprodukter inden kl. 14.00 leveres de den følgende hverdag eller på aftalt fast ugedag.

Ved bestilling af Fresenius reservedele inden kl. 12.00 leveres de den følgende hverdag, såfremt det er en lagervare.

I tilfælde af akutte leverancer eller spørgsmål kontakt venligst logistikafdelingen telefonisk på 43 22 61 00.  

 

Medarbejdere:

Anne Stautz
Business Unit Manager Acute Care
Telefonnummer: +45 29 68 02 61
E-mail: anne.stautz@fmc-ag.com

Annette Kaldahl
Business Manager
Telefonnummer: +45 29 40 45 15
E-mail: annette.kaldahl@fmc-ag.com

Berit Morelli
Logistics Operations Coordinator
Telefonnummer: +45 43 22 61 00
E-mail: berit.morelli@fmc-ag.com

Betina Halberg Simonsen
Customer Excellence & QA Manager / RP / LMR
Telefonnummer: +45 43 22 61 04
E-mail: betina.simonsen@fmc-ag.com

Camilla Terman
Financial Controller
Telefonnummer: +45 43 22 61 00
E-mail: camilla.terman@fmc-ag.com

Camilla Trebbien
Product Specialist - Home
Telefonnummer: +45 43 22 61 00
E-mail: camilla.trebbien@fmc-ag.com

Christa Møller
Logistics Operations Coordinator
Telefonnummer: +45 43 22 61 12
E-mail: christa.moeller@fmc-ag.com

Dorthe Krarup
Product Specialist PD
Telefonnummer: +45 29 40 55 35
E-mail: dorthe.krarup@fmc-ag.com

Henriette Berthelsen
Logistics Operations Coordinator
Telefonnummer: +45 43 22 61 00
E-mail: henriette.bertelsen@fmc-ag.com

Henrik Holm
Product Manager HD
Telefonnummer: +45 43 22 61 00
E-mail: henrik.holm@fmc-ag.com

Janne Munk
Tender and Marketing Coordinator,
Local Compliance Officer /
Pharmacovigilance contact person  (PVRP)
Telefonnummer: +45 43 22 61 06
E-mail: janne.munk@fmc-ag.com

Jesper Eierdal
Service Technician
Telefonnummer: +45 43 22 61 00
E-mail: jesper.eierdal@fmc-ag.com

Joakim Thörring
CFO
Telefonnummer: +45 43 22 61 00
E-mail: joakim.thorring@fmc-ag.com

Jørgen Mann
Head of Country
Telefonnummer: 43 22 61 00
E-mail: joergen.mann@fmc-ag.com

Kenneth Kiilsgaard
Service Technician
Telefonnummer: 43 22 61 00
E-mail: kenneth.kiilsgaard@fmc-ag.com

Klaus Vesterbæk
Service Technician
Telefonnummer: +45 43 22 61 00
E-mail: klaus.vesterbaek@fmc-ag.com

Mads Peter Mullit
Logistics Operations Manager / Local Safety Officer
Telefonnummer: +45 43 22 61 02
E-mail: mads-peter.mullit@fmc-ag.com

Magnus Egholm
Service Manager /
Responsible Management Person (GDP)
Telefonnummer: +45 43 22 61 18
E-mail: magnus.egholm@fmc-ag.com

Morten Sørensen
Business Unit Manager, Chronic Dialysis
Telefonnummer: +45 23 23 76 28
E-mail: morten.soerensen@fmc-ag.com

Nick Bendix Nielsen
IT Manager
Telefonnummer: +45 43 22 61 00
E-mail: nick.bendix-nielsen@fmc-ag.com

Nils Brinks Larsen
Product Mgr. Water Tech and Tech. Trainer
Telefonnummer: +45 43 22 61 00
E-mail: nils-brinks.larsen@fmc-ag.com

Petra Neumann
Product Specialist HD, H&S rep
Telefonnummer: +45 43 22 61 00
E-mail: petra.neumann@fmc-ag.com

Pia Egelund Hansen
Product Specialist
Telefonnummer: +45 29 68 02 71
E-mail: pia.egelund-hansen@fmc-ag.com

Brug denne kontaktformular til at sende os en e-mail

De informationer du indtaster anvendes alene til at besvare din henvendelse. For mere information om, hvordan vi behandler dine personlige data, bedes du læse vores privatlivspolitik.

Kontakt

captcha